Atrakcje turystyczne

Położenie ośrodka „ESKAPADA” nad malowniczym Jeziorem Solińskim w Polańczyku sprawia, że turyści odwiedzający to miejsce będą mieli możliwość zwiedzenia wielu wspaniałych miejsc i zakątków rozsianych po całych Bieszczadach. Sanok ze Skansenem i galerią obrazów Zdzisława Beksińskiego, Połonina Wetlińska z Chatką Puchatka, Muzeum Przyrodnicze ze sławnym misiem, chociaż wszystkie te miejsca położone są w przeciwległych zakamarkach Bieszczad, to oddalone są nie więcej niż o 45 minut jazdy samochodem od Eskapady. Poniżej niewielka mapka z zaznaczonymi wybranymi atrakcjami w Bieszczadach. Natomiast położenie Eskapady nad malowniczym Jeziorem Solińskim, sprawia, że nawet nie wyjeżdżając z Polańczyka odwiedzający to miejsce mają możliwość korzystania z przystani wodnych oraz wypożyczalni sprzętu wodnego (kajaków, łódek, rowerków wodnych). Od 15 lipca istnieje również możliwość korzystania ze ślizgawek organizowanych na sztucznym lodowisku Arena Sanok (wypożyczalnia łyżew na miejscu).

Lista Atrakcji:

Zapora w Solinie i całe Jezioro Solińskie to kolejne atrakcje przez niektórych niemal utożsamiane z Bieszczadami. 

Turyści mogą wybierać tutaj między spacerami brzegiem Jeziora, rejsem po jego wodach, czy po prostu podziwianiem fantastycznych widoków.

Sama zapora jest wielką atrakcją, szczególnie dla najmłodszych jako, że jej wnętrze jest udostępnione do zwiedzania. Kto boi się zamkniętych przestrzeni może wybrać się po prostu na spacer po zaporze, podziwiać wspaniałe widoki, czy usiąść w jednej z pobliskich kawiarni i napić się kawy spoglądając na równą i spokojną taflę Jeziora.

Zalew w Myczkowie

Wzniesiona w latach 1956-1960 z rdzeniem betonowo-iłowym i wałem ziemnym posiada wysokość 17,5 m i długość 460 m. Wielkość spiętrzenia dochodzić może do 15,5 m. Budowę zapory w Myczkowcach podjęto jeszcze na początku lat 20-tych XX wieku (przebito wówczas sztolnię pod górą Grodzisko, która doprowadza wodę z zalewu myczkowieckiego do niewielkiej hydroelektrowni o mocy 8,5 MW w Zwierzyniu). Poniżej zapory w dawnym korycie Sanu znajduje się jeden z ciekawszych pomników bieszczadzkiej przyrody pionowa ściana skalna, o wysokości 69 m i o długości 600 m, na której wyrosła karłowata roślinność.

Bieszczadzka „Ciuchcia”

Bieszczadzka kolejka wąskotorowa jest dziś jedną z atrakcji turystycznych Bieszczadów. Wybudowana końcem XIX w. służyła mieszkańcom tej górskiej krainy jako ważna trasa komunikacyjna ożywiająca gospodarczo dawne wsie królewskie położone u stóp granicznego Beskidu.

 

 

 

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

Uruchomione w 2015 roku wypożyczalnia drezyn rowerowych w Uhercach bije rekordy popularności. Codziennie, nawet w deszczowe dni, kawalkady kilkunastu pojazdów wyruszają w kierunku Ustrzyk i Zagórza. W każdym – czwórka amatorów wędrówek rowerowo-kolejowych po trasie zbudowanej w 1872 roku, za czasów c.k. Austrii. Dwie osoby kręcą pedałami, dwie odpoczywają na ławeczce. Trasa kolejowa dla drezyn rowerowych ma prawie 50 km długości i prowadzi bajecznymi zakątkami Bieszczadów.

Skansen w Sanoku 

Pierwsze i największe pod względem ilości zgromadzonych obiektów muzeum etnograficzne w Polsce założone po drugiej wojnie światowej. Na obszarze 38 ha prezentowana jest kultura polsko-ukraińskiego pogranicza we wschodniej części polskich Karpat (Bieszczady, Beskid Niski) wraz z Podkarpaciem. Poszczególne grupy etnograficzne (Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie) posiadają oddzielne sektory ekspozycyjne znakomicie dostosowane do fizjografii terenu. W zakresie zainteresowań Muzeum w Sanoku znajduje się kultura ludowa, budownictwo mieszkalne, gospodarcze, przemysłowe i sakralne wszystkich grup etnograficznych. Obiekty przenoszone do skansenu prezentują formy typowe dla wymienionych grup etnograficznych, jest to najlepszy sposób na ocalenie od zapomnienia i objęcie ochroną.

KONTAKT: Muzeum Budownictwa Ludowego
ul. Traugutta 3, 38-500 Sanok
tel. (013) 463-09-04, 463-09-34 www. skansen.sanok.pl

MUZEUM HISTORYCZNE w Sanoku 

Zamek powstał w latach 1523 – 48, został wzniesiony przez starostę Mikołaja Wolskiego. Masywna, kamienna, gotycka wieża z czasów króla Kazimierza Wielkiego, wieża ceglana, most zwodzony i fosy – stanowiły zespół obronny. Aktualnie zamek przynależy do Muzeum w Sanoku. W salach zamku można obejrzeć unikalną galerię ikon. Ekspozycja przedstawia ponad sto ikon datowanych od XV do XVIII wieku. Dwie sale pierwszego piętra prezentują końcową fazę malarstwa ikonowego. Obok XVIII i XIX wiecznych ikon na desce, prezentowany jest zespół malowideł wykonanych na płótnie. W zbiorach Muzeum jest również cenna kolekcja malarstwa Zdzisława Beksińskiego – sanoczanina.

KONTAKT: Muzeum Historyczne w Sanoku
ul. Zamkowa 2, 38-500 Sanok
tel.  13 46 306 09, www.muzeum.sanok.pl